***
PORTY na szlaku WJM
PORTY. MARINA LESTER CLUB Rydzewo
PORTY. MARINA Gosp. pod Czarnym Łabędziem Rydzewo
PORTY. PRZYSTAŃ Rydzewo
|Rydzewo (położone ok.16 km na południe od Giżycka) jest swoistą perełką wśród miejscowości na mapie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.Otoczone licznymi lasami z dala od zgiełku miast, idealnie nadające się do wypoczynku dla osób, które cenią możliwość spędzania czasu na łonie przyrody. Wspaniałe warunki klimatyczne i krajobrazowe tego regionu pozwalają turystom i zwiedzającym na uprawianie wszystkich form aktywnej turystyki.
Rydzewo jest również doskonale zaopatrzone w bazę gastronomiczną i noclegową. Turysta znajdzie tu piękne i klimatyczne zakątki. W licznych portach można zacumować, dobrze zjeść oraz przenocować.
Terytoria na których znajduje się wieś znajdowały się w średniowieczu na terenie zasiedlonym przez plemię Galindów, którzy w pobliżu zbudowali swoje grodzisko w Staświnach.
Miejscowość jest najstarszą w zachodniej części dzisiejszej gminy Miłki, powstało w 1571 roku. Z Rydzewem związana jest legenda o pręgierzu, który w XVII wieku stał najprawdopodobniej w okolicach kościoła. O istnieniu rydzewskiego pręgierza świadczą kary, jakie wymierzono w 1666 roku mieszkankom wsi; za ”bezbożność” i ”potajemne stosunki miłosne z niejakim Kaczmarczykiem”.
Jez. NIEGOCIN
– powierzchnia 26,4 km2,
– długość 10,8 km,
– szerokość 4,8 km,
– głębokość 39,7 m.
We wschodniej części jeziora wyspa Grajewska Kępa zwana “Wyspą Miłości”
Niegocin jest jeziorem wytopiskowym z grupy morenowych, trzecim pod względem rozmiarów jeziorem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
Dno jeziora jest zróżnicowane z dużą liczbą zagłębień i rozległych płycizn śródjeziornych, natomiast brzegi jeziora są przeważnie niskie.
Jeszcze w XVI w. Niegocin i Jezioro Boczne, były oddzielnymi jeziorami, a między Rydzewem a Bogaczewem istniało lądowe przejście.
Świadczy o tym fakt, że do początków XVII w. plebania rydzewskiego kościoła znajdowała się w Bogaczewie. Dopiero na skutek przyboru wód jeziornych przeniesiono ją w pobliże kościoła.
Ten fakt oznacza, że w XVI wieku skutkiem niewłaściwych regulacji cieków wodnych bądź braku prac melioracyjnych, poziom mazurskich jezior wzrósł o 4 m .
O tym fakcie nie mówi się zbyt wiele albowiem nieznane są prawdziwe przyczyny tak dużego przyboru wody w akwenach wodnych na Mazurach.
Nad brzegiem jeziora Niegocin leżą dzisiaj takie miejscowości jak Gizycko, Bystry ( dzielnica Giżycka ) oraz Rydzewo które są prężnie rozwijającymi się ośrodkami turystycznymi.
Jez. BOCZNE
– powierzchnia 26,4 km2,
– długość 10,8 km,
– szerokość 4,8 km,
– głębokość 39,7 m.
Jez. JAGODNE
– powierzchnia 26,4 km2,
– długość 10,8 km,
– szerokość 4,8 km,
– głębokość 39,7 m.