***
***
PORTY & szlaki wodne
Jest wiele miejsc które warto zobaczyć, zwiedzić. W tym dziale będziemy starali się przybliżyć Mazury położone pomiędzy Niegocinem a Śniardwami, miejsca nieznane, często jeszcze nieodkryte...
PORTY na SZLAKU Wielkich Jezior Mazurskich
PORTY. MARINA LESTER CLUB Rydzewo
PORTY. MARINA Gosp. pod Czarnym Łabędziem Rydzewo
PORTY. PRZYSTAŃ Rydzewo
Rydzewo (położone ok.16 km na południe od Giżycka) jest swoistą perełką wśród miejscowości na mapie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.Otoczone licznymi lasami z dala od zgiełku miast, idealnie nadające się do wypoczynku dla osób, które cenią możliwość spędzania czasu na łonie przyrody. Wspaniałe warunki klimatyczne i krajobrazowe tego regionu pozwalają turystom i zwiedzającym na uprawianie wszystkich form aktywnej turystyki.
Rydzewo jest również doskonale zaopatrzone w bazę gastronomiczną i noclegową. Turysta znajdzie tu piękne i klimatyczne zakątki. W licznych portach można zacumować, dobrze zjeść oraz przenocować.
Terytoria na których znajduje się wieś znajdowały się w średniowieczu na terenie zasiedlonym przez plemię Galindów, którzy w pobliżu zbudowali swoje grodzisko w Staświnach.
Miejscowość jest najstarszą w zachodniej części dzisiejszej gminy Miłki, powstało w 1571 roku. Z Rydzewem związana jest legenda o pręgierzu, który w XVII wieku stał najprawdopodobniej w okolicach kościoła. O istnieniu rydzewskiego pręgierza świadczą kary, jakie wymierzono w 1666 roku mieszkankom wsi; za ”bezbożność” i ”potajemne stosunki miłosne z niejakim Kaczmarczykiem”.
Jez. NIEGOCIN
– powierzchnia 26,4 km2,
– długość 10,8 km,
– szerokość 4,8 km,
– głębokość 39,7 m.
We wschodniej części jeziora wyspa Grajewska Kępa zwana “Wyspą Miłości”
Niegocin jest jeziorem wytopiskowym z grupy morenowych, trzecim pod względem rozmiarów jeziorem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
Dno jeziora jest zróżnicowane z dużą liczbą zagłębień i rozległych płycizn śródjeziornych, natomiast brzegi jeziora są przeważnie niskie.
Jeszcze w XVI w. Niegocin i Jezioro Boczne, były oddzielnymi jeziorami, a między Rydzewem a Bogaczewem istniało lądowe przejście.
Świadczy o tym fakt, że do początków XVII w. plebania rydzewskiego kościoła znajdowała się w Bogaczewie. Dopiero na skutek przyboru wód jeziornych przeniesiono ją w pobliże kościoła.
Ten fakt oznacza, że w XVI wieku skutkiem niewłaściwych regulacji cieków wodnych bądź braku prac melioracyjnych, poziom mazurskich jezior wzrósł o 4 m .
O tym fakcie nie mówi się zbyt wiele albowiem nieznane są prawdziwe przyczyny tak dużego przyboru wody w akwenach wodnych na Mazurach.
Nad brzegiem jeziora Niegocin leżą dzisiaj takie miejscowości jak Gizycko, Bystry ( dzielnica Giżycka ) oraz Rydzewo które są prężnie rozwijającymi się ośrodkami turystycznymi.
Jez. BOCZNE
– powierzchnia 26,4 km2,
– długość 10,8 km,
– szerokość 4,8 km,
– głębokość 39,7 m.
Jez. JAGODNE
– powierzchnia 26,4 km2,
– długość 10,8 km,
– szerokość 4,8 km,
– głębokość 39,7 m.
SZLAK GALINDÓW Jez. Wojnowo - Buwełno - Ublik Wielki - Ublik Mały >>>