***
***
Wizytówka gminy Miłki
- źródło: Archiw. UG Miłki
Człowiek jest dziś tak zaabsorbowany tyloma ważnymi sprawami, które dzieją się obok, iż traci z zasięgu wiele ważnych i cennych rzeczy, które bezpowrotnie przemijają. Dlatego chcemy zaproponować ci, abyś się na chwilę zatrzymał na MAZURACH.. daj się poprowadzić w tą niezwykłą, ekscytującą podróż. Ufamy, iż nie tylko wytrawni znawcy są w stanie ocenić i docenić jej walory. Miłki nie tylko dla koneserów…
Położenie
Gmina Miłki leży w południowej części powiatu giżyckiego, w województwie warmińsko-mazurskim, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Sąsiaduje z gminami: Giżycko, Mikołajki, Orzysz i Wydminy. Od strony północno-zachodniej jej granice wytyczają jeziora: Niegocin, Boczne i Jagodne, południowa część to przede wszystkim lasy.
Na terenie całej gminy znajduje się wiele malowniczych jezior rynnowych oraz morenowych. Przez sam środek gminy przebiega unikalny szlak jezior rynnowych: Wojnowa i Buwełna.
Obok Puszczy Boreckiej, to jedno z najczystszych miejsc ze względu na powietrze - nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Idealnie nadaje się do wypoczynku i nie tylko wakacyjnego...
- źródło: OpenStreetMap
Powierzchnia
Gmina Miłki zajmuje powierzchnię 169,4 km2. Obejmuje 23 miejscowości (w tym 17 sołectw), zamieszkiwanych przez ok. 4 000 osób. Jeziora zajmują prawie 20km2. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 22,7 osób/km2.
Krajobraz i przyroda
„Około 8 tysięcy lat przed naszą erą lodowiec bałtycki pięknie wyrzeźbił ziemię miłecką. Dzięki temu możemy podziwiać wzgórza, o różnych wielkościach i kształtach. Najbardziej charakterystyczne są Góry Paproteckie, sięgające do 165 metrów wysokości nad poziomem morza. Podobnej wielkości jest góra Pietraszka położona koło Staświn.
Niewątpliwym walorem gminy są przede wszystkim przepiękne pagórkowate tereny z wąskimi, rynnowymi jeziorami tworzącym i szlak jezior: Wojnowo – Buwełno - Ublik Mały (Zielone Jezioro) z malowniczo położonymi nad nimi miejscowościami: Kleszczewo, Marcinowa Wola, Wyszowate czy Konopki Wielkie.
Dziewicze Bagna Nietlickie i zanikające jezioro Wąż stanowią ostoję dzikiej zwierzyny i ptactwa. Bagna Nietlickie (niem. Mergelbrucht) są największym i jednocześnie jedynym tak dobrze zachowanym torfowiskiem niskim Pojezierza Mazurskiego. Żaden z innych, dużych obszarów bagiennych i podmokłych na Mazurach nie przetrwał do dziś w tak naturalnym stanie, zarówno znaczna powierzchnia jak i naturalność, decydują o wyjątkowym bogactwie florystycznym i faunistycznym tego terenu (powierzchnia: 3 107,6 ha).
Nad małymi, położonymi wśród lasów jeziorami w okolicach Bielskich i Danowa można znaleźć ciszę i spokój.”
- źródło: internet
Każdego roku na Mazury przyciągają rzesze turystów, jedni szukają ciszy i spokoju w maleńkich miejscowościach zagubionych pośród lasów i jezior, inni rozrywki w słynnych kurortach. Jedni i drudzy znajdują to, czego szukają…
To, co niewątpliwie wyróżnia Mazury spośród innych krain i regionów to: jeziora, lasy, nieskażone powietrze i przyroda. Wielu powraca tu co roku, by spędzić choć kilka dni. Mazury przyciągają jak magnez. Mają to „coś” w sobie.. Bywają tacy, co załapali bakcyla i przyjeżdżają tu każdego roku, bowiem już żyć nie potrafią bez mazurskich jezior i wypoczynku.
Jako, że turystyka odgrywa na Mazurach znaczącą rolę, mieszkańcy robią wszystko, aby zadowolić przybyszów. Intensywnie rozwijająca się infrastruktura turystyczna i poprawa jakości usług, powoduje, iż coraz więcej ludzi decyduje się na wypoczynek.
Chcemy pokazać wam gminę Miłki jakiej jeszcze nie znacie. Pokazać od strony niezwykłych atrakcji, których wybraliśmy przeszło 200...
Mazury to niezwykle malownicza leżąca w północno - wschodniej Polsce, na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego. Mazury bywają nazywane Krainą Tysiąca Jezior, gdyż obejmują Pojezierze Mazurskie i Pojezierze Iławskie z ogromną liczbą jezior. Tak naprawdę zbiorników wodnych jest tu znacznie więcej – ponad 2 tysiące jezior o powierzchni powyżej 1 ha. Wody zajmują ponad 7% powierzchni regionu, a jeziora i rzeki połączone kanałami tworzą malownicze szlaki wodne. W gminie Miłki Jeziora zajmują prawie 20km2
Pod względem przyrodniczym niewątpliwie wyróżnia się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – z największym w Polsce zespołem jezior połączonych kanałami.
O nowej, nieistniejącej jeszcze drodze wodnej, którą nazwano „Pętlą Mazurską”, mówi się od kilkunastu lat. Docelowo miałaby połączyć jeziora Niegocin i Śniardwy przez jeziora Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno i Tyrkło. Inwestycja jest wyczekiwana od dawna – zarówno przez branżę turystyczną, jak i osoby przyjeżdżające tu w celach rekreacyjnych.
Mazury, uznawane często w rankingach za najpiękniejsze miejsce w Polsce, wyróżniają się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, przede wszystkim przepięknymi jeziorami i nieskażonymi lasami. Poza tym zachwycają tradycyjną mazurską zabudową wsi i małych miasteczek.
Mazury mają najmniejszą gęstość zaludnienia w Polce (w kraju średnio: 122, na Mazurach: 59 osób/km2, w Gminie Miłki: 23 osób/km2)
. Żyje tu nieco ponad 1,4 miliona osób, z czego
60% w miastach. Należy przyrodniczo do najmniej zdegradowanych w kraju . Świadczy o tym przynależność do Zielonych Płuc Polski
– funkcjonalnego obszaru, który swoim zasięgiem
obejmuje najczystsze rejony Polski . Walory przyrodniczo-krajobrazowe sprzyjają rozwojowi turystyki
i rekreacji. Od lat region
należy do ulubionych miejsc wypoczynku nie tylko Polaków, ale też Niemców, Anglików, Francuzów,
Czechów, Holendrów, a nawet Amerykanów.
Mazury są przyjazne ludziom. Tutejsze miasta, miasteczka i wsie – niezbyt rozległe, otoczone zielenią
i wodą – sprzyjają życiu bez pośpiechu. Coraz bardziej rozbudowana infrastruktura turystyczna oraz podnoszenie jakość usług turystycznych sprawiają, iż coraz częściej zaglądają tu turyści.
Doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku posiada miejscowość letniskowa Rydzewo i położone nieopodal Jagodne Wielkie i Jagodne Małe. W sezonie zimowym Rydzewo staje się bojerową stolicą Polski z racji odbywających się Mistrzostw Polski oraz Europy czy Mistrzostw Świata w klasie Monotyp XV.
W sezonie wiosenno – letnio – jesiennym na terenie gminy Miłki odbywja wiele imprez sportowych, między innymi: Regaty, Wyścigi Kolarskie, Wyścigi samochodowe WRC (Mistrzostwa Polski).
W sezonie letnim gmina słynie z organizowanych imprez:
Rydzewska Majówka z Mistrzostwami Świata w Rżeniu Konia czy imprez towarzyszących: koncerty kapel, zawody kulinarne, kiermasz staroci.
Ośrodek Kultury w Miłkach zaprasza na cykl koncertów muzyki poważnej, operetki, jazzu:
Art et libris. Wiele osobistości muzycznych gościły na koncertach w kościele miłkowskim oraz na wystawę obrazów i grafik wielkich tego świata..
Sprawdź ofertę Ośrodka Kultury