CZYPRKI

Wszystkie zamieszczone fotografie znajdują się w zasobach IS PAN, AP Olsztyn

Czyprki (Czyprken, od 1928 roku Freiort), miejscowość w zachodniej części gminy. Wieś powstała w początkach XVI wieku. Po raz pierwszy wymienił ją spis wojskowy z 1919 roku.

Czyprki 1928 rok

Uczniowie ze szkoły. Czyprki 1930

Warto zobaczyć:

1. przykłady wiejskiej architektury mazurskiej, cmentarz mazurski z kwaterą żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej.

2. drugi cmentarz mazurski z ładnymi, kutymi kratami grodzącymi kwatery znajduje się na prawo od drogi z Czyprek do Malinki, na zalesionym wzgórzu.

3. na polach między Kolonią Lipińskie i skrzyżowaniem dróg Czyprki - Lipińskie - Miłki (na prawo od drogi do Czyprek) można obejrzeć linię wysadzonych schronów Giżyckiego Rejonu Umocnionego.

4. na południowy wschód od Czyprek, przy dawnej miejscowości Jedamki znajduje się najwyższe wzniesienie na terenie gminy Miłki o wysokości 180,9 m n.p.m. Porasta je las mieszany.