WIADOMOŚCI Z BIURA SENATORSKIEGO SENATOR MAŁGORZATY KOPICZKO

Bądźmy aktywni przez całe życie

Do tego jak ważna jest aktywność fizyczna chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Od niedawna zarówno klubu sportowe, jak i organizacje pozarządowe czy stowarzyszenia mogą składać wnioski o dotacje na działania planowane w przyszłym roku. Jakie są to programy?

W ramach trzech programów, w ramach których prowadzony jest nabór wniosków, mamy do podziału prawie 83 mln zł. Jest to duża kwota, dlatego serdecznie zachęcam kluby i organizacje z naszego regionu do sięgania po te pieniądze. Program „Klub” skierowany jest do klubów sportowych, które działają co najmniej 3 lata. W przypadku klubów jednosekcyjnych dotacja może wynieść 10, a w przypadku wielosekcyjnych 15 tys. zł. Nabór wniosków potrwa co prawda do 15 marca, ale warto aplikować o te fundusze już wcześniej. Program ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W 2017 dofinansowano 3 352 kluby, a w tym roku 3 616. Wśród nich były również te z Mazur, jak choćby Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Ełku. Fundusze można pozyskać również z Rządowego Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych. Program ten ma umożliwić osobom niepełnosprawnym większe uczestnictwo w różnych formach aktywności sportowej, a dotacje mogą zostać przeznaczone na organizacji imprez czy obozów sportowych. Wnioski przyjmowane są do końca listopada. Nieco dłużej, bo do 14 grudnia można natomiast aplikować o pieniądze w ramach Programu Sport dla Wszystkich. Mogą się o nie ubiegać organizacje pozarządowe oraz fundacje, aby poprzez swoje działania zwiększać aktywność fizyczną w społeczeństwie, stwarzać warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Kluby, które chciałyby aplikować o środki z rządowych programów zachęcam do kontaktowania się ze mną oraz pracownikami moich Biur Senatorskich w Ełku i Giżycku. Chętnie im pomożemy.

Czyli dzięki tym programom jeszcze więcej osób zyska szansę na zmianę trybu życia na bardziej aktywny i w ten sposób zadba o swoje zdrowie.

Dokładnie tak. Zależy nam na zachęcaniu nas wszystkich, mieszkańców Mazur do zdrowego, aktywnego trybu życia. Dzięki tym programom promujemy wartości prozdrowotne, społeczne, wychowawcze i edukacyjne, a jednocześnie przeciwdziałamy chorobom cywilizacyjnym. Coraz więcej mówimy, że Polacy mają problemy zdrowotne, również i ci najmłodsi, związane z nadwagą, otyłością. Dlatego zachęcam wszystkie organizacje, aby występowały o te środki. W naszym regionie mamy bardzo wiele przeróżnych sekcji sportowych, które skupiają tysiące osób. Oprócz żeglarstwa, wioślarstwa, kajakarstwa i innych sportów wodnych, mamy też bardzo modne piłkę nożną, siatkówkę czy sztuki walki. To pokazuje najlepiej, że potrzebne są kolejne kluby, dlatego liczę, że będą powstawały i skorzystają z rządowego wsparcia. Dzięki nim dzieci i młodzież będzie mogła rozwijać swoje pasje, zainteresowania, to co ich interesuje.

Często dzięki dzieciom zaczynają ćwiczyć również dorośli, ich rodzice czy dziadkowie. Z jednej strony, aby razem spędzać więcej czasu, a z drugiej z troski o własne zdrowie. Bo sport to zdrowie…

Aktywność nas dorosłych, ale przede wszystkim seniorów jest również bardzo ważna. Trudno jest przyzwyczaić seniora do większej aktywności, jeśli wcześniej prowadził bardziej siedzący tryb życia. Wielu seniorów uważa, że maja ograniczone możliwości. Ale to nieprawda. Te rządowe programy, o których wspominałam, mają też wyrobić już o najmłodszych nawyki sportowe. Te nawyki pozostaną im na całe życie. Nawet jeśli później, z wiekiem, pojawia się pewne ograniczenia, to można je pokonywać we współpracy z lekarzami, rehabilitantami. Nie jest prawdą, że chorzy na serce czy cukrzycę nie mogą być aktywni. Wystarczy jedynie, aby byli odpowiednio kierowani.

Czy rządowy program Senior+ daje właśnie seniorom szansę na takie aktywne spędzanie wolnego czasu?

W Ełku, dzięki samorządowi miejskiemu, bardzo aktywnie działa ten program, co mnie bardzo cieszy. Niedługo będzie ogłoszony kolejny nabór wniosków właśnie w ramach Programu Senior+. Są w nim przewidziane pieniądze właśnie na organizację czasu dla seniorów, na zajęcia ruchowe najbardziej dostosowane do ich wieku. Mogą to być na przykład zajęcia taneczne. Taniec dla osób w każdym wieku, a zwłaszcza dla osób starszych jest jak najbardziej wskazany. Wpływa dobrze nie tylko na psychikę, ruch, ale ćwiczy również umysł bo uczy chociażby zapamiętywania kroków. Seniorzy chcą jak najczęściej się spotykać, być ze sobą. Dlatego należy wspierać ich zarówno poprzez samorządy, jak i kluby sportowe. Zachęcam właśnie nasze kluby, które zajmują się dziećmi, młodzieżą aby coraz częściej swoją ofertę kierowały również do seniorów.

 

Senator RP                                     

Dodaj do zakładek Link.