Szanowni mieszkańcy Gminy Miłki!

Rok 2017 był rokiem intensywnej pracy w sferze inwestycyjnej, oświatowej, społecznej i kulturalnej. Podsumowanie inwestycji możecie Państwo obejrzeć w prezentacji zamieszczonej poniżej.

prezentacja 2017

Picture 1 of 1

 

Co działo się w oświacie?

Po 18 latach zlikwidowano gimnazja i powróciliśmy do 8 letniej szkoły podstawowej. W naszej gminie reforma oświaty została przeprowadzona sprawnie, nikt z nauczycieli ani pracowników nie stracił pracy. Choć pewnie nie obędzie się bez zwiększenia kosztów na oświatę, a przecież i tak dokładamy do oświaty kwotę niebagatelną, ok. 1 500 000,00 zł (rok 2016- 1 300 000,00 zł).Trzy nasze placówki oświatowe rozwijają się intensywnie. W rb. gmina otrzymała dofinansowanie unijne na rozwój dwóch szkół w kwocie ok. 760 000,00 zł. Dodatkowo trzy nasze placówki oświatowe otrzymały dofinansowanie od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na urządzenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej (kwota 18 175,00 zł). Gmina wspólnie z dyrektorami szkół złożyła wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Otrzymaliśmy dofinansowanie do zajęć dodatkowych (sporty zimowe- nauka jazdy na nartach), w których uczestniczyło 48 uczniów z 3 szkół, dofinansowanie 6 518,00 zł, środki własne gminy to drugie tyle. Złożyliśmy również wniosek o środki unijne (z RPO) na poszerzenie oferty zajęć przedszkolnych w naszych trzech placówkach (czekamy na rozstrzygnięcie konkursu).

A co w kulturze?

Rok 2017 przyniósł ważne uroczystości i imprezy. I tak:

Zorganizowaliśmy:

– II Samorządowy Spływ Kajakowy, w tej imprezie jako partner bierze udział firma LOT z Warszawy,

– Rydzewską Majówkę,

– Bój o św. Górę w miejscowości Staświny,

– Dożynki Gminne,

– 70-lecie OSP Miłki, nadanie sztandaru OSP Miłki,

– nadanie imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Staświnach,

oraz koncerty organizowane przez OK, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko naszych mieszkańców.

– świetnie działają: Uniwersytet III wieku w Miłkach wraz z kołami: Emerytów i Rencistów w Miłkach i Marcinowej Woli, stowarzyszenia, które organizują wiele imprez lokalnych. Bardzo uaktywnił się Klub Olimpia Miłki (liczne sukcesy dzieci w ringo nawet na arenie międzynarodowej). W gminie sport rozwija się bardzo intensywnie a hala sportowa w Miłkach tętni życiem każdego dnia do późnych godzin wieczornych.

Rok bieżący zapowiada się w kwestii kultury wyjątkowo ze względu na przypadającą rocznicę 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Już w niedługim czasie zaprezentujemy Państwu harmonogram obchodów tej rocznicy w naszej gminie. Zapraszamy do uczestnictwa jako wyraz naszego patriotyzmu nie tylko lokalnego.

Bardzo dużo inwestycji już wykonaliśmy ale wiele zadań jeszcze przed nami.

W roku 2018 zmodernizujemy drogę Miechy –Czyprki i Wyszowate- Ogródki. Te 2 tylko inwestycje to wydatek rzędu ok. 3 mln z dofinansowaniem unijnym w wysokości 63,63%.

Wspólnie z powiatem wyremontujemy skrzyżowanie w Kleszczewie oraz złożyliśmy wniosek na dofinansowanie III etapu remontu drogi w Kleszczewie. Wspólnie z powiatem przygotowujemy się do remontu drogi w kierunku Marcinowa Wola, drogi w Danowie.

Wyremontujemy (termomodernizacja) dwa budynki świetlic: Rydzewo i Marcinowa Wola. Koszt to kwota 589 321,00 zł oczywiście z dofinansowaniem unijnym. Rozpoczniemy budowę Mazurskiej Pętli Rowerowej – inwestycja ogromna jak na naszą gminę bo są to środki rzędu pow. 4 mln. zł.

Przygotowaliśmy projekty i wniosek do Programu Transgranicznego Polska –Rosja na inwestycje wodno-kanalizacyjne (w miejscowości Ruda, Lipowy Dwór, Miłki) łącznie koszt inwestycji planowany to ok. 1,5 mln zł. z możliwym dofinansowaniem unijnym na poziomie 90 %.

Wykonamy nowe parkingi w Miłkach (przed Urzędem i przed Ośrodkiem Zdrowia wraz z aleją rekreacyjno- edukacyjną oraz być może zagospodarujemy teren przy jeziorze Miłkowskim (wniosek w Urzędzie Marszałkowskim czeka na ocenę), rozpoczęliśmy prace przygotowujące rekultywację w/w jeziora.

Są to plany bardzo ambitne jak na budżet naszej gminy. Można by dokonać innego wyboru, przyspieszyć spłatę istniejącego zadłużenia inwestycyjnego ale za 3, 4, lata nie będzie już dotacji unijnej, pozostaną tylko kredyty na inwestycje gminne. Według mnie wybór jest oczywisty.

 

Wójt Gminy Miłki

Barbara Mazurczyk

Dodaj do zakładek Link.